czwartek, 16 sierpnia 2012

Spółka komandytowo-akcyjna podatnikiem CIT?


Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Rady Ministrów pojawiła się informacja o planowanej nowelizacji ustaw podatkowych. (Zob. http://bip.kprm.gov.pl/portal/kpr/form/r509/Projekt_ustawy_o_zmianie_ustawy_o_podatku_dochodowym_od_osob_prawnych_ustawy_o_p.html).
Wzbudziła ona od razu spore zaciekawienie. Zgodnie z bowiem z opisanymi tamże celami nowelizacji, służy ona „eliminacji mechanizmów wykorzystywania przepisów obowiązującej ustawy CIT i PIT w celu unikania opodatkowania”. Najważniejszą planowaną zmianą jest „opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej, a więc nadanie jej podmiotowości na gruncie podatku dochodowego.” Krótko po uchwale NSA kwestionującej „transparentny” sposób opodatkowania dochodów akcjonariusz SKA oraz w ślad za interpretacją ogólną MF, która potwierdziła brak opodatkowania tychże dochodów do czasu wypłaty dywidendy, ministerstwo zapowiada rewolucyjną zmianę podatkową. Z treści zapowiedzi wynika bowiem, że owa hybrydowa i kłopotliwa spółka stanie się najprawdopodobniej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym przyjęte zostałoby rozwiązanie niemieckie. Rewolucyjność zapowiadanej zmiany nie polega tylko na kompleksowym uregulowaniu pozycji spółki, akcjonariuszy i jej komplementariuszy w ustawach podatkowych, ale także, a może przede wszystkim, wkomponowaniu nowych rozwiązań w międzynarodowe prawo podatkowe. Szczególnie kłopotliwa okazać się może należyta implementacja Dyrektywy Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. Dyrektywę tą całkiem niedawno podpisał za Radę Unii Europejskiej sam Minister Rostowski. W załączniku do niej znajduje się wykaz spółek, do których dyrektywa ma zastosowanie.  Jest tam wiele spółek o charakterze podobnym do polskiej SKA ale samej SKA nie ma. Kluczowym celem dyrektywy jest zwolnienie z opodatkowania dochodów z dywidend otrzymywanych przez spółki dominujące w obszarze EU. Brak SKA w załączniku, i jednocześnie poddanie jej reżimowi podatku CIT w Polsce, będzie prowadziło do sytuacji, w której dywidendy wypłacane przez SKA na rzecz, akcjonariusza zagranicznego, spółki dominującej, nie będą zwolnione z opodatkowania. Byłoby to wprost nierówne traktowanie podatkowe przedsiębiorców i stanowiłoby naruszenie zasad konstytuujących EU, a tym samym może być podstawą stosownej skargi przeciwko Polsce.
Rzetelność prawna nakazywałaby uzależnić zmianę w zasadach opodatkowania dochodu SKA od zmiany wspomnianej dyrektywy EU.
Czy tak się stanie? Niewiadomo. Ministerstwo będzie bowiem ważyć, ewentualne straty budżetu związane z nową wykładnią przepisów podatkowych dot. SKA i ryzyko ewentualnych skarg. Wprowadzanie regulacji podatkowych niezgodnych z prawem unijnym jest już pewnego rodzaju tradycją (nie tylko zresztą w Polsce). Dość przypomnieć kwestie opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych, w sprawie to których Komisja Europejska interweniowała bezskutecznie od 2008 r. (zob. Zwolnienie europejskich funduszy inwestycyjnych z podatku dochodowego w Polsce)

Ukraina - nowy "raj podatkowy" dla branży IT


Parlament ukraiński zdecydował się wesprzeć rozwój przemysłu nowych technologii i wprowadził specjalny reżim podatkowy dla tej branży, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 r. Zgodnie z planowanymi zmianami do ukraińskiego kodeksu podatkowego, w okresie od 1 stycznia 2013 do 31 grudnia 2023, transakcje związane z dostawami produktów IT będą zwolnione z VAT. Ponadto spółki świadczące usługi w obszarze IT będą mogły ubiegać się o zastosowanie względem nich zwolnienia podatkowego w zakresie podatku dochodowego, polegającego na zastosowaniu, uprzywilejowanej, 5% stawki tego podatku (stawka podstawowa to 21%). Stawka ta będzie mogła być stosowana tylko względem dochodów z działalności IT. Odpowiednio zatem, spółki prowadzące różne rodzaje działalności będą musiały prowadzić oddzielne rachunki zysków i strat.
Aby skorzystać z powyższej ulgi podatkowej, podatnik musi spełnić następujące kryteria:
- współczynnik dochodów uzyskiwanych z działalności IT nie może być mniejszy niż 70% całości dochodów;
- początkowa wartość (niezamortyzowana) środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie może być mniejsza niż 50 minimalnych pensji (ok. 5000 EUR wg danych z sierpnia 2012 r.);
- Spółka nie może posiadać zaległości podatkowych i nie może względem niej toczyć się postępowanie upadłościowe.
Jeśli spółka przestanie spełniać powyższe kryteria, traci uprawnienie do przywilejów podatkowych. 
Dla celów nowej regulacji podatkowej działalność IT obejmuje m.in., rozwój oprogramowania, aplikacji biznesowych i gier komputerowych, programowanie komputerowe (w tym także adaptacje programów i ich modyfikacje), usługi konsultacyjne IT, licencjonowane oprogramowania, zarządzanie infrastrukturą komputerową, przetwarzanie danych. web-hosting, itp.
Planowane ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych zostały zawetowane przez Prezydenta. Rozważane są natomiast ulgi w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników płaconych przez spółki IT.  Regulacja nie zawiera żadnych ograniczeń w zakresie spółek, których właścicielami są nie-rezydenci podatkowi.
Powyższe zmiany mogą być szczególnie atrakcyjne dla polskich spółek IT, które dostarczają oprogramowanie na Ukrainę lub które świadczą tamże swoje usługi, jak też dla spółek, które poprzez Ukrainę mogą sprzedawać swoje rozwiązania do innych krajów WNP.  Założenie spółki zależnej, korzystającej z wprowadzonych ulg podatkowych, pozwoli zaoszczędzić na podatku. Transfer dochodów do Polski wymaga jednak pośredniczącej spółki holdingowej położonej w obszarze UE. Dywidendy i należności licencyjne mogą podlegać podatkowi u źródła na Ukrainie (5 – 15%) oraz opodatkowaniu w Polsce z prawem zaliczenia podatku zapłaconego na Ukrainie. 

Na podstawie tekstu Svetlany Kovalskiej, Karpov & Stifutin Adwokaci, Kijów.