czwartek, 16 sierpnia 2012

Ukraina - nowy "raj podatkowy" dla branży IT


Parlament ukraiński zdecydował się wesprzeć rozwój przemysłu nowych technologii i wprowadził specjalny reżim podatkowy dla tej branży, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 r. Zgodnie z planowanymi zmianami do ukraińskiego kodeksu podatkowego, w okresie od 1 stycznia 2013 do 31 grudnia 2023, transakcje związane z dostawami produktów IT będą zwolnione z VAT. Ponadto spółki świadczące usługi w obszarze IT będą mogły ubiegać się o zastosowanie względem nich zwolnienia podatkowego w zakresie podatku dochodowego, polegającego na zastosowaniu, uprzywilejowanej, 5% stawki tego podatku (stawka podstawowa to 21%). Stawka ta będzie mogła być stosowana tylko względem dochodów z działalności IT. Odpowiednio zatem, spółki prowadzące różne rodzaje działalności będą musiały prowadzić oddzielne rachunki zysków i strat.
Aby skorzystać z powyższej ulgi podatkowej, podatnik musi spełnić następujące kryteria:
- współczynnik dochodów uzyskiwanych z działalności IT nie może być mniejszy niż 70% całości dochodów;
- początkowa wartość (niezamortyzowana) środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie może być mniejsza niż 50 minimalnych pensji (ok. 5000 EUR wg danych z sierpnia 2012 r.);
- Spółka nie może posiadać zaległości podatkowych i nie może względem niej toczyć się postępowanie upadłościowe.
Jeśli spółka przestanie spełniać powyższe kryteria, traci uprawnienie do przywilejów podatkowych. 
Dla celów nowej regulacji podatkowej działalność IT obejmuje m.in., rozwój oprogramowania, aplikacji biznesowych i gier komputerowych, programowanie komputerowe (w tym także adaptacje programów i ich modyfikacje), usługi konsultacyjne IT, licencjonowane oprogramowania, zarządzanie infrastrukturą komputerową, przetwarzanie danych. web-hosting, itp.
Planowane ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych zostały zawetowane przez Prezydenta. Rozważane są natomiast ulgi w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników płaconych przez spółki IT.  Regulacja nie zawiera żadnych ograniczeń w zakresie spółek, których właścicielami są nie-rezydenci podatkowi.
Powyższe zmiany mogą być szczególnie atrakcyjne dla polskich spółek IT, które dostarczają oprogramowanie na Ukrainę lub które świadczą tamże swoje usługi, jak też dla spółek, które poprzez Ukrainę mogą sprzedawać swoje rozwiązania do innych krajów WNP.  Założenie spółki zależnej, korzystającej z wprowadzonych ulg podatkowych, pozwoli zaoszczędzić na podatku. Transfer dochodów do Polski wymaga jednak pośredniczącej spółki holdingowej położonej w obszarze UE. Dywidendy i należności licencyjne mogą podlegać podatkowi u źródła na Ukrainie (5 – 15%) oraz opodatkowaniu w Polsce z prawem zaliczenia podatku zapłaconego na Ukrainie. 

Na podstawie tekstu Svetlany Kovalskiej, Karpov & Stifutin Adwokaci, Kijów.

1 komentarz:

  1. Uważam, że w dalszym ciągu zdecydowanie najlepsze warunki ma Delaware... nawet nie ma porównania... Raj podatkowy powinien działać właśnie tak - bez vatu, zusu, dochodowego... Poczytajcie na stronach kancelarii Polinvestor jak to wygląda...

    OdpowiedzUsuń