czwartek, 16 sierpnia 2012

Spółka komandytowo-akcyjna podatnikiem CIT?


Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Rady Ministrów pojawiła się informacja o planowanej nowelizacji ustaw podatkowych. (Zob. http://bip.kprm.gov.pl/portal/kpr/form/r509/Projekt_ustawy_o_zmianie_ustawy_o_podatku_dochodowym_od_osob_prawnych_ustawy_o_p.html).
Wzbudziła ona od razu spore zaciekawienie. Zgodnie z bowiem z opisanymi tamże celami nowelizacji, służy ona „eliminacji mechanizmów wykorzystywania przepisów obowiązującej ustawy CIT i PIT w celu unikania opodatkowania”. Najważniejszą planowaną zmianą jest „opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej, a więc nadanie jej podmiotowości na gruncie podatku dochodowego.” Krótko po uchwale NSA kwestionującej „transparentny” sposób opodatkowania dochodów akcjonariusz SKA oraz w ślad za interpretacją ogólną MF, która potwierdziła brak opodatkowania tychże dochodów do czasu wypłaty dywidendy, ministerstwo zapowiada rewolucyjną zmianę podatkową. Z treści zapowiedzi wynika bowiem, że owa hybrydowa i kłopotliwa spółka stanie się najprawdopodobniej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym przyjęte zostałoby rozwiązanie niemieckie. Rewolucyjność zapowiadanej zmiany nie polega tylko na kompleksowym uregulowaniu pozycji spółki, akcjonariuszy i jej komplementariuszy w ustawach podatkowych, ale także, a może przede wszystkim, wkomponowaniu nowych rozwiązań w międzynarodowe prawo podatkowe. Szczególnie kłopotliwa okazać się może należyta implementacja Dyrektywy Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. Dyrektywę tą całkiem niedawno podpisał za Radę Unii Europejskiej sam Minister Rostowski. W załączniku do niej znajduje się wykaz spółek, do których dyrektywa ma zastosowanie.  Jest tam wiele spółek o charakterze podobnym do polskiej SKA ale samej SKA nie ma. Kluczowym celem dyrektywy jest zwolnienie z opodatkowania dochodów z dywidend otrzymywanych przez spółki dominujące w obszarze EU. Brak SKA w załączniku, i jednocześnie poddanie jej reżimowi podatku CIT w Polsce, będzie prowadziło do sytuacji, w której dywidendy wypłacane przez SKA na rzecz, akcjonariusza zagranicznego, spółki dominującej, nie będą zwolnione z opodatkowania. Byłoby to wprost nierówne traktowanie podatkowe przedsiębiorców i stanowiłoby naruszenie zasad konstytuujących EU, a tym samym może być podstawą stosownej skargi przeciwko Polsce.
Rzetelność prawna nakazywałaby uzależnić zmianę w zasadach opodatkowania dochodu SKA od zmiany wspomnianej dyrektywy EU.
Czy tak się stanie? Niewiadomo. Ministerstwo będzie bowiem ważyć, ewentualne straty budżetu związane z nową wykładnią przepisów podatkowych dot. SKA i ryzyko ewentualnych skarg. Wprowadzanie regulacji podatkowych niezgodnych z prawem unijnym jest już pewnego rodzaju tradycją (nie tylko zresztą w Polsce). Dość przypomnieć kwestie opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych, w sprawie to których Komisja Europejska interweniowała bezskutecznie od 2008 r. (zob. Zwolnienie europejskich funduszy inwestycyjnych z podatku dochodowego w Polsce)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz